Miks lisatud motivatsioonikiri loob rohkem väärtust kui lihtsalt CV?

halduranneli2Kristin Seemen
motivatsioonikiri + näidis

(Motivatsioonikiri näidis dokumendi leiad blogi lõpust!)

Kui oled kandideerimas uuele ametikohale, oled ilmselt kuulnud, et esimese sammuna tuleks üle vaadata oma CV ning kohaldada see vastavalt kandideeritavale ettevõttele ja positsioonile. Mida paljud ei mõista – kui suurt rolli mängib hästi kirjutatud motivatsioonikiri tööandja otsustusprotsessis.

Enamasti ei nõuta motivatsioonikirja positsioonidel, kuhu tehakse massvärbamist. Põhjuseid on mitmeid, aga peamisteks on töökoormuse vähendamine ja ebarelevantsus – lisadokumentide läbitöötamine võtab suure osa tööajast ja kui täidetaval ametikohal puudub vastutus, annab CV ja vestlus piisava ülevaate. 

Motivatsioonikiri on sinu võimalus jutustada lugu, selgitada oma huvi konkreetse rolli vastu ja anda aimu oma isiksusest. Kui CV ütleb tööandjale mida sa oled teinud, siis motivatsioonikiri räägib miks sa seda teed ja kuhu sa teel oled. Visiooni ehitamine on ettevõttele ülioluline ja kui ettevõte näeb, et sinu visioon ühtib nende omaga, on see juba väga suur võit intervjuu protsessis.

1. Mis on motivatsioonikiri ja miks see loeb?

Motivatsioonikiri on vabas vormis kirjutatud tekst, mis saadetakse koos CV-ga, et anda parem ülevaade enda sobivusest kandidaadina. Motivatsioonikirja võib võrrelda liftikõnega või igapäevases vaates näiteks kohviga, kus CV on lõpp-produkt, ja motivatsioonikiri on uba, mida kasutati kohvi tegemisel. Just uba määrab, kas kohv vastab jooja “maitsele” või mitte. 

Motivatsioonikiri keskendub kolmele põhiküsimusele:

  • Miks see ametikoht ja roll sind huvitavad?
  • Miks just sina sellele positsioonile sobiksid?
  • Miks tahaksid töötada just selles ettevõttes?

Hea motivatsioonikiri loob sideme sinu tausta, tööandja vajaduste ja töökuulutuse vahel. Kui tööandja peab läbi vaatama 100 avaldust, siis just selge ja sihipärane motivatsioonikiri aitab sul silma paista.

2. Millal motivatsioonikiri on eriti kasulik?

  • Kui kandideerid ametikohale, kus on palju konkurentsi,
  • Kui vahetad karjäärisuunda või valdkonda,
  • Kui sul on CV-s paus või ebatraditsiooniline taust,
  • Kui tööandja seda nõuab või võimalus on seda vabatahtlikult lisada.

Tihti on just see lisa samm tööandja jaoks “roheline lipuke”, ja jätab mulje, et “See inimene tõesti tahab seda tööd.”

3. Motivatsioonikirja struktuur

Motivatsioonikiri on küll vabas vormis dokument, kuid selge ja toimiv struktuur aitab sul oma mõtteid paremini väljendada. Samuti on tööandjal motivatsioonikirja lihtsam läbi töötada. 

motivatsioonikiri + näidis

Siin on struktuur, mida kandidaatidel kasutada soovitame:

1) Alusta lühikese sissejuhatusega

Too välja, millisele ametikohale kandideerid ja kuidas sa sellest kuulsid. Võid mainida ka mõne isikliku seose. Siin võid mainida, et sul on ettevõttes tuttav, kes on nendest palju head rääkinud, või kui omad varasemat kokkupuude brändiga – oled nende toodete/teenuste kasutaja – too see välja. Ettevõtte jaoks on see väga suur “roheline lipuke”, kui kandidaat on samal ajal ka nende klient. 

Näide:

“Soovin kandideerida Teie poolt pakutavale turundusspetsialisti ametikohale, mille kohta sain teada läbi LinkedIni. Olen pikalt Teie ettevõtte tegemisi jälginud ja tunnen, et Teie kultuur ja väärtused, lähevad kokku sellega, milline üks ettevõte minu uskumuste kohaselt olema peaks. Lisaks näen ettevõttes ka karjäärikasvu võimalusi, mis on tuleviku vaates minu jaoks väga oluline “müügiargument”.

2) Selgita, miks sind see töö huvitab

Too välja, mis sind rolli või valdkonna juures kõnetab. Väldi üldsõnalisi väiteid nagu “soovin end arendada” – ole konkreetne.

Küsi endalt:

  • Millised tööülesanded mind kõnetavad?
  • Kas see ettevõte teeb midagi, millega tahan seotud olla?

3) Räägi oma kogemustest ja oskustest

Too näiteid, kuidas sinu oskused ja kogemused sobituvad konkreetse rolliga. Ära lihtsalt korda CV sisu, vaid tõlgenda seda tööandja kontekstis. Motivatsioonikiri on hea koht, kus saad enda varasema töökogemuse telgitaguseid avada. 

Kui lisasid, et töötasid 2 aastat müügispetsialistina, kirjuta, miks antud kogemus turundusspetsialistiks kandideerimisel kasuks tuleb ja kuidas need positsioonid haakuvad. Hea oleks tuua näide konkreetsest kogemusest müügispetsialistina, mis aitab sul nüüd parem turundusspetsialist olla.

Hea lähenemine:

“Mul on 3-aastane kogemus digiturunduses ning olen juhtinud kampaaniaid, mis tõid varasemaga võrreldes 2x rohkem päringuid. Usun, et minu teadmised aitaksid Teie ettevõtte nähtavust kasvatada.”

4) Lõpeta professionaalselt

Täna tööandjat tähelepanu eest. Anna märku, et ootad võimalust intervjuul teemat edasi arendada ja ka enda kohta rohkem avada.

4. Levinumad vead motivatsioonikirja koostamisel

  • Liiga üldine ja ebaisikupärane tekst,
  • Liigne keskendumine enda soovidele, mitte tööandja vajadustele,
  • Liiga pikk motivatsioonikiri (ideaalis 250–400 sõna),
  • Kirjavead ja liialt sõbralik keelekasutus,
  • Täpselt samasugune motivatsioonikiri erinevatele tööandjatele.

5. Motivatsioonikirja näidis - jah või ei?

Motivatsioonikirja näidis on hea abivahend, et mõista ülesehitust ja üldist tooni. Valmis näide ei ole kindlasti see kiire lahendus, mida kandideerimisel kasutada. Meie soovitame võtta aluseks olulised teemad, mida tööandja loodab motivatsioonikirjast välja lugeda, ning struktuuri. Ettevõtte juhid ja HR inimesed on värbamisega mitmeid kordi kokku puutunud ja saavad kiiresti aru, kas saadetud kiri on isiklik või mitte.

Soovitame kasutada näidismaterjale järgmiselt:

  • Struktuuri ja sisu planeerimiseks
  • Keeletooni ja professionaalsuse õppimiseks
  • Ideede saamiseks konkreetsete fraaside osas

Meie blogi lõpust leiad allalaetava motivatsioonikirja näidise (.docx), mida saad vastavalt enda kogemusele ja kandideeritavale rollile kohandada. Toonitame veelkord, et keskenduda võiks struktuurile, teemadele ja enda isikupära sisse toomisele. Suure tõenäosusega lihtsalt kopeerimine sulle oodatud tulemusi ei too. 

6. Mida näitab motivatsioonikiri tööandjale?

Värbajana näeme, et motivatsioonikiri võib olla määrav tegur kandidaatide lühinimekirja valimisel. Eriti kui valik on suur ja kogemused enamjaolt sarnased. Hea motivatsioonikiri aitab ettevõttel mõista, kas kandidaat  sobiks meeksonda ja kas varasem töökogemus ka oskuste poolest otsitava rolliga haakub.

Hea motivatsioonikiri:

  • Rõhutab, et kandidaat on teinud põhjaliku eeltöö ettevõtte ja tausta kohta,
  • Toob välja, kuidas kandidaadi oskused ettevõttele väärtust loovad,
  • On konkreetne, personaalne ja professionaalne.

Tööandjad ei oota täiuslikkust, vaid läbimõeldud põhjendusi, miks just sina oled see inimene, kelle nad peaksid värbama. Tööandja otsib vastust küsimusele: “Kas see kandidaat aitaks ettevõttel jõuda sinna, kuhu me teel oleme?”

motivatsioonikiri + näidis

7. Korduma kippuvad küsimused

1) Kas ma pean motivatsioonikirja kirjutama, kui seda pole töökuulutuses nõutud?

Kui sa tõesti tahad seda töökohta, siis vastus on alati jah. Lisapanus näitab sinu initsiatiivi ja aitab konkurentsi rikkas värbamisprotsessis silma paista.

2) Kas motivatsioonikiri võib olla e-kirja sisus?

Kui kandideerid läbi emaili, võib motivatsioonikiri olla ka meilisõnumis, kuid siin on oluline jälgida, et seda kirja alguses mainiksid. Võib juhtuda, kui kandidaate on palju, laetakse kõikide kandidaatide lisatud dokumendid automaatselt süsteemi ja alles siis hakatakse neid läbi töötama.  Sellise tööprotsessi juures jääb sinu emaili sõnumina kirjutatud motivatsioonikiri aga märkamata.

Kui värbamisel kasutatakse kindlat süsteemi, kus on võimalus lisaks CV-le ka motivatsioonikiri üles laadida, siis kasuta seda varianti. 

Mis tõstatab kohe ka järgneva “korduma kippuva küsimuse”.

3) Kui ettevõte kasutab süsteemi, kas võiksin siiski läbi emaili kandideerida?

Jah, kui sul on teada inimese kontakt, kes värbamist juhib või osakonnajuhi kontakt, kellele otsitav positsioon allub. Meie soovitame alati süsteemi olemasolul saata CV ja motivatsioonikiri läbi tarkvara ning lisaks võib alati endast märku anda ka otsekontaktile. 

Süsteem on mugav lahendus, mis aitab kõiki kandidaate ühest kohast hallata. Juhtudel, kui CV-de maht on suur, võimaldab see ettevõttel efektiivsemalt värbamisprotsessi hallata ja vältida, et mõni kandidaat jääks tähelepanuta. 

4) Mitu versiooni motivatsioonikirjast peaksin tegema?

Oluline on, et kohaldaksid oma motivatsioonikirja iga tööandja jaoks! Loomulikult on okei kasutada sama põhja, aga sisu peaks alati vastama kandideeritavale ettevõttele ning töökuulutuses otsitavale profiilile.

Kõige olulisem, mida kaasa võtta

Tööandjad ei otsi ideaalseid kandidaate, vaid neid, kes on ambitsioonikad ja liiguvad ettevõttega samas suunas. Hea motivatsioonikiri on vahend, mis aitab sul teiste kandidaatide seast silma paista. Järgi koostamisel alati kindlat struktuuri ja vasta küsimustele nagu: 

  • Miks see ametikoht ja roll sind huvitavad?
  • Miks just sina sellele positsioonile sobiksid?
  • Miks tahaksid töötada just selles ettevõttes?

Pea meeles, et tööandja otsib vastust küsimusele: “Kas see inimene aitab ettevõttel jõuda sinna, kuhu me soovime jõuda?”

Kui soovid inspiratsiooni ja tuge alustamiseks, lae alla meie motivatsioonikiri näidis dokument, mida saad põhjana enda versiooni loomiseks kasutada.

👉 Lae alla motivatsioonikiri näidis (.docx)